Kiszona kapusta

Popularny przysmak Polaków o kwaśnym smaku i cennym żródle witamin

Składniki:
 • 5 kg kapusty
 • 10 dag soli
 • garstka kminku
 • weki 1l lub 2l


Przygotowanie:

Słoiki wyparzamy i odstawiamy do wystygnięcia. Główki kapusty kroimy na pół i drobno szatkujemy. Następnie wrzucamy kapustę do dużego naczynia np. garnka lub miski, dodajemy sól, kminek i ubijamy pięścią lub drewnianym tłuczkiem, aż powstanie sok. Potem wkładamy kapustę do weków, mocno ugniatamy, aby nie pozostało powietrze, a nadmiar soku odlewamy. Słoiki nie mogą być pełne, gdyż sok będzie wyciekał. Następnie kapustę przykrywamy całym liściem, zakręcamy wieczkiem (można dać folię pod zakrętkę, zabezpieczy przed wyciekaniem, rdzewieniem) i odstawiamy w miejsce o temperaturze pokojowej. Po tygodniu weki przenosimy do chłodnej piwnicy. Kapustę można jeść po około 3 tygodniach. Doskonale przechowuje się kilka miesięcy. Do kiszenia nie wkładam marchewki, wolę zetrzeć świeżą, gdyż dodaje kwaśnej kapuście słodkiego smaku.

Smacznego!

Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!

7 komentarzy:

 1. Ja kapustę zostawiam jeszcze na dobę (żeby odetchnęła po tym ubijaniu) i dopiero po tym czasie nakładam ją do słoików. Acha, dodaję też do kapusty 1-2 starte surowe marchewki. Kapustka ma wtedy ładny kolorek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję Ci za przepis. Prosto się robi a nie wiedziałam jak i sądziłam, że to jakaś straszna robota. Zrobię domową. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. % kilo to tylko na 1 bigos. Na zimę kiszę min. 30 kilo w kamiennym garze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pamiętam jak zawsze kisiliśmy kapustę w domu w wielkich glinianych garach to był smak :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Kocham kiszoną kapustę. Wiele jej nie trzeba aby była pyszna, choć kombinować też z nią można zz bardzo smacznym skutkiem.

  Pozdrawiam i zapraszam do nas - do kuchni matki i córki.

  OdpowiedzUsuń
 6. KOCHANI DO KISZENIA NIE DODAJE SIĘ MARCHWI /marchew brudzi kapustę na brrrr./ WG PN A to II gat!
  JA ZANIM ZAPAKUJE DO SŁOIKÓW TO JĄ PODKISZAM W KAMIONCE LUB EMALIOWANYM NACZYNIU !dlatego że kapustę trzeba ODGAZOWAC przebijam kapustę do dna np za pomoca czystego kija do szczotki lub trzonka kopyści ! gdy kapusta 'łapie' kwas mlekowy układam ja do szklanych słoi i wynoszę do chłodnej piwnicy!
  W handlu są plastikowe worki do kiszonek ,które wkłada się do plastikowych hoboków ,beczułek itp .

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak się kisi kapustę brawo dla anonimowego

  OdpowiedzUsuń