Mrożonki do zup na zimę

Mrożonki do zup na zimę to jeden z zapasów, który robię co roku. Takie mrożonki obok pakiecików rosołowych są u nas obowiązkowo przygotowywane. Jest to znakomity sposób na wykorzystanie warzyw, których mamy nadmiar w lodówce lub w ogródku. Takie domowe zapasy w postaci mrożonek sprawdzają się idealnie nie tylko w zimie, ale też kiedy nie mamy świeżych warzyw, a chcemy ugotować zupę


Składniki:
  • około 1 i 1/2 kg marchewki
  • 2 duże selery
  • 4 pietruszki
  • 1 por
  • opcjonalnie: brokuł, kapusta, fasolka szparagowa lub inne warzywa
Waga podanych warzyw jest przed ich obraniem/ przygotowaniem. Z podanych składników wyszło mi 6 woreczków mrożonek do zup. Do mrożenia warzyw użyłam woreczków strunowych o pojemności 1 litra.


Przygotowanie:
Warzyw obieramy i myjemy. Marchewki, pietruszki, selery i pora kroimy w kostkę. Pokrojone warzywa mieszamy.


Mieszankę warzyw nakładamy do woreczków. Do każdego woreczka nakładamy tyle warzyw ile będzie nam ich potrzeba do ugotowania jednej zupy. 1 woreczek = 1 zupa. Następnie woreczki zostawiamy z taką mieszanką warzyw lub dodajemy dowolne składniki np. brokuł i będziemy mieli mieszankę na zupę brokułową. Ja do 2 woreczków dodałam różyczki brokułu, do kolejnych dwóch woreczków dodałam pokrojoną kapustę i fasolkę szparagową, a dwa woreczki zostawiłam z podstawowymi warzywami, bez dodatków. Tak przygotowane warzywa wkładamy do zamrażarki i wyciągam kiedy przyjdzie nam ochota na ugotowanie zupy.


Zapraszam do obejrzenia filmiku z przepisem krok po kroku

Smacznego!

Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!