Pasta bulionowa - domowa kostka rosołowa do słoików na zimę

Czy Wam też zdarza się sięgać po kostki rosołowe, szczególnie kiedy trzeba zrobić zupę na szybko? U nas w domu kostki rosołowe są używane często, ale już nie pamiętam kiedy sięgałam po te ze sklepowych półek. Co roku przygotowuję pastę bulionową, która jest znakomitą alternatywą dla kostek czy bulionetek spotykanych w sklepach. Kiedy nie mam w domu składników na zupę, wyciągam pastę bulionową, słoik przecieru pomidorowego i błyskawiczna zupa pomidorowa gotowa. Taka zdrowsza wersja kostki rosołowej znakomicie nadaje się nie tylko do zup, ale też sosów, pieczonych mięs czy innych dań. Dzięki niej błyskawicznie dodajemy smak każdej przygotowywanej potrawie. W składzie domowej pasty bulionowej jest to co sami do niej włożymy, ulubione warzywa i zioła. Przygotowując domową pastę bulionową smak możemy dostosować do własnych preferencji dodając to co się lubi i zrobić mieszankę, na bazie której zupy będą Wam najbardziej smakować. My przestaliśmy kupować gotowe kostki rosołowe i robimy je sami, zachęcam Was też do przygotowania własnej pasty rosołowej


Ilość: 16 słoików (120 ml)

Składniki:
  • 2 pęczki młodej marchewki
  • 2 małe selery z nacią
  • 1 pęczek młodej pietruszki z nacią
  • 2 cebule
  • mały por
  • pęczek lubczyku
  • główka czosnku
  • 6 łyżek soli
  • 5 liści laurowych
  • 10 ziaren ziela angielskiego
  • 1 łyżeczka pieprzu mielonego
  • 1/2 łyżeczki kurkumy
  • około 1 l wody



Z podanych składników wyszło mi 16 słoiczków po 120 ml. Pastę bulionową zawsze pasteryzuję, ale można ją również zamrozić np. w pojemnikach na kostki lodu. Do przygotowania zupy (około 2 litry) dodaję 1 dużą łyżkę pasty dla podkręcenia smaku. Ilość dodawanej pasty do zupy/ dania najlepiej dostosować do własnych preferencji smakowych.


Przygotowanie:

Obraną cebulę kroimy w grube plastry. Umyte i obrane korzenie pietruszki, marchewki i selera kroimy na mniejsze kawałki. Pora kroimy na mniejsze kawałki. Cebulę przypiekamy na brązowo, na suchej patelni z obu stron. Do dużego garnka wkładamy opłukaną nać selera i pietruszki, pęczek lubczyku. Dodajemy marchewkę, selera i pietruszkę. Wkładamy pora, obrane ząbki czosnku i przypieczoną cebulę.


Całość podlewamy około 1 l wody. Dorzucamy ziele angielskie, liście laurowe i wsypujemy sól. Doprowadzamy do zagotowania i przykrywamy pokrywką. Na małym ogniu gotujemy około 1 godz. Po tym czasie przykrywkę ściągamy i gotujemy jeszcze około 1 godz. Na koniec wsypujemy pieprz i kurkumę. Wszystko blendujemy na papkę. Gorącą pastę bulionową przekładamy do wyparzonych słoiczków i zakręcamy. Spód garnka wykładamy ściereczką lub ręcznikiem papierowym i ustawiamy słoiki z pastą. Zalewamy wodą do około 2/3 wysokości słoików i pasteryzujemy około 20 min. od momentu zagotowania wody. Słoiczki ostrożnie wyjmujemy i pozostawiamy do wystygnięcia.


Zapraszam do obejrzenia filmiku z przepisem krok po kroku

Smacznego!

Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!

3 komentarze:

  1. Dziś nastawiłam, pachnie obłędnie, mam nadzieję że tak też będzie smakować

    OdpowiedzUsuń
  2. robię tę paste od 3 lat i jest wspaniałym dodatkiem do moich dań.... Pychotka bez chemii. Polecam...Violetta

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy koper tez moze byc ?

    OdpowiedzUsuń