Ketchup z dyni na zimę

Ketchup z dyni to przetwór, który robię co roku obowiązkowo. Jest to fajna alternatywa dla tego sklepowego, klasycznego, pomidorowego ketchupu. Zawsze w spiżarce obok ketchupu z cukinii stoi zapas ketchupu z dyni. Wykorzystuję go jako dodatek do przekąsek, wędlin czy kanapek. Z ketchupu z dyni można zrobić błyskawiczny obiad i użyć go jako sos do makaronu czy ryżu. Wystarczy podsmażyć kiełbasę lub mięso i dodać słoiczek ketchupu. Warto wykorzystać ten przepis kiedy mamy nadmiar dyni i nie wiemy co z niej zrobić. Przepis jest bardzo prosty, a jego smak Was pozytywnie zaskoczy


Ilość: 12 słoików (250 ml)
Składniki:
  • 2 i 1/2 kg dyni
  • 1/2 kg czerwonej papryki
  • 1/2 kg cebuli
  • niecałe 1/2 szklanki octu 10%
  • 500 g koncentratu pomidorowego 30%
  • 1/2 szklanki cukru
  • 2 łyżki soli
  • 1/2 łyżeczki pieprzu mielonego
  • 1/2 łyżeczki słodkiej papryki
  • 1 łyżeczka suszonego oregano
  • 1 łyżeczka suszonej bazylii


Waga podanych warzyw jest przed obraniem/ przygotowaniem. Do odmierzania składników użyłam szklanki o pojemności 250 ml. Z podanych składników wyszło mi 12 słoików po 250 ml. Do tego przepisu użyłam dyni hokkaido, której nie trzeba obierać. Wystarczy ją dobrze umyć, przekroić na pół i wydrążyć gniazda nasienne. Skórka z tej dyni jest miękka i delikatna, po ugotowaniu nie jest wyczuwalna w daniu. Jeśli nie macie akurat tej odmiany dyni, możecie użyć każdej innej.


Przygotowanie:

Oczyszczoną paprykę, cebulę i dynię kroimy w kostkę. Warzywa przekładamy do dużego garnka, solimy i mieszamy. Ostawiamy na 2 - 3 godz., aby warzywa puściły sok. Po tym czasie wstawiamy garnek na małym ogniu i gotujemy około 1 godz. do rozpadnięcia warzyw. Pamiętamy, aby zawartość garnka mieszać od czasu do czasu. Jeżeli podczas gotowania warzywa zaczynają przywierać do garnka, możemy podlać je około 3/4 szklanki wody.


Następnie wlewamy ocet, dodajemy koncentrat pomidorowy wsypujemy cukier i przyprawy: pieprz, paprykę słodką, oregano i bazylię. Całość mieszamy i gotujemy jeszcze około 30 min. Następnie wyłączamy i blendujemy na papkę. Gotowy ketchup nakładamy do wyparzonych słoików i zakręcamy. Do garnka wstawiamy słoiki. Wlewamy wodę do około 2/3 wysokości słoików i pasteryzujemy około 20 min. od momentu zagotowania się wody. Słoiki z ketchupem ostrożnie wyjmujemy i pozostawiamy do wystygnięcia.




Zapraszam do obejrzenia filmiku z przepisem krok po kroku

Smacznego!

Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!

3 komentarze:

  1. Bardzo mi sie podoba przepis na keczhup z dyni.Musze wyprubowac ten przepis.Ciekawa jestem smaku.

    OdpowiedzUsuń
  2. CZY MOŻNA POMINĄĆ KROK odstawienia na 2-3 godziny żeby warzywa puściły sok? czy nie można od razu zacząć gotować i poproszę odpowiedź w jakim celu się to robi ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można, warzywa będą się poprostu dłużej gotować i może trzeba je będzie podlać większą ilością wody

      Usuń