Kostki rosołowe na zimę - bez soli i zbędnych dodatków

W naszym domu obowiązkowo na zimę musi być zrobiony zapas kostek rosołowych. Takie domowe kostki to znakomity sposób na przechowywanie ziół. Domowe kostki rosołowe robię co roku, nie dodaję do nich soli i innych zbędnych dodatków. Takie są najlepsze, w końcu potrawy i tak doprawiamy, a dodatek np. oleju w takich kostkach nie zawsze jest nam potrzebny, kiedy dodajemy je chociaż do zupy. Takimi samodzielnie zrobionymi domowymi kostkami rosołowymi będziemy mogli się cieszyć pełnią smaku zup, sosów i innych potraw poza sezonem na lubczyk. Polecam Wam też wypróbować przepis na pastę z lubczyku, czyli maggi bez chemii i konserwantów i pastę bulionową - domową kostkę rosołową na zimę


Ilość: 28 kostek rosołowych wielkości kostek do lodu + oddzielnie zamrożone łodygi
Składniki:
  • duży pęczek lubczyku
  • odrobina wody


Do tego przepisu możecie wykorzystać dowolną ilość lubczyku, ja użyłam dość dużego pęczku lubczyku. Z podanej ilości wyszło mi 28 gotowych kostek rosołowych dodatkowo zamroziłam też łodygi, które pozostały po oberwaniu liści. Takie łodygi są też pełne smaku i aromatu, dlatego szkoda je wyrzucać. W zimie będą jak znalazł do zup, sosów czy innych potraw. Taka jedna kostka lubczyku z powodzeniem wystarczy na gar zupy. Do kostek rosołowych nie dodaje soli, przypraw i oleju. Są to dla mnie dodatkowe, niepotrzebne składniki, które i tak później dodajemy do różnych dań. Jeżeli chcecie możecie oczywiście dodać ulubione przyprawy, sól, a nawet połączyć taki lubczyk z innymi ziołami.


Przygotowanie:
Wycięte łodygi lubczyku myjemy i osuszamy. Następnie obrywamy z łodyg liście, wybieramy zdrowe i zielone.


Liście przekładamy do malaksera i dolewamy odrobinę wody, tak aby łatwiej było je zmielić. Całość mielimy do uzyskania porządnej przez nas konsystencji. Mogą to być większe lub mniejsze kawałki czy papka, konsystencja zależy już od was. Tak przygotowaną pastę przekładamy do foremek do kostek lodu i wstawiamy do zamrażarki. Łodygi kroimy na mniejsze kawałki, wkładamy do woreczka i również mrozimy. Zamrożone kostki rosołowe można wyjąć z foremek i przełożyć do woreczka. Takie kostki wyjmujemy z zamrażarki do zup, sosów czy innych potraw.


Zapraszam do obejrzenia filmiku z przepisem krok po kroku

Smacznego!

Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!