Twarde i chrupiące ogórki kiszone

Jakie są najlepsze ogórki kiszone? Oczywiście twarde i chrupiące. I właśnie z tego przepisu takie wychodzą. Próbowałam wiele przepisów na ogórki kiszone, ale z żadnego nie wyszły takie dobre jak z tego przepisu. Ogórki kiszone w taki sposób robiła Babcia, Mama, a teraz ja je tak robię. Babcine przepisy są sprawdzone i najlepsze, przekonałam się, że nie ma co szukać i sprawdzać innych przepisów. Ogórki kiszone robione w taki sposób zawsze się udają, jeszcze się nie zawiodłam na tym przepisie. Polecam Wam zrobić ogórki kiszone wg tej receptury


Ilość: 4 słoiki po 900 ml
Składniki:
  • 2 kg ogórków gruntowych
  • kawałek korzenia chrzanu
  • 1 główka czosnku
  • 4 gałązki kopru z baldachami
  • 2 litry ciepłej, przegotowanej wody
  • 2 łyżki soli kamiennej niejodowanej


Waga podanych warzyw jest przed przygotowaniem/ obraniem. Z podanych składników wyszło mi 4 słoiki ogórków kiszonych o pojemności 900 ml. Ilość słoików z przetworami zależy od wielkości użytych ogórków i ilości nałożonych warzyw do słoików. Ważne jest, aby ogórki były świeże, jędrne i bez uszkodzeń. Do zrobienia ogórków kiszonych najlepiej sprawdzą się ogórki małe. Nie polecam ogórków przerośniętych, ciężko będzie je zmieścić w słoikach, a po zrobieniu mogą okazać się puste w środku i miękkie. Ilość zużytej zalewy zależy od ułożenia warzyw w słoikach. Ważne jest, żeby do kiszenia ogórków wybrać sól kamienną niejodowaną, ta sól najlepiej sprawdza się do przetworów.
Przygotowanie:
Do słoika wkładam gałązkę kopru z baldachem, kawałek lub dwa kawałki korzenia chrzanu i 2 - 3 ząbki czosnku. Następnie ciasno układam ogórki.


Do gorącej, przegotowanej wody wsypuję sól. Na 1 litr wody wsypuję jedną czubatą łyżkę soli. Mieszam do rozpuszczenia. Gotową zalewą (nie czekam, aż ostygnie) zalewam ogórki. Solanka musi wypełnić słoik i przykryć wszystkie ogórki. Słoiki z ogórkami zakręcam i odstawiam na blat kuchenny na 2 - 3 dni. Słoiki z ogórkami przykrywam ściereczką kuchenną, aby chronić je przed ewentualnym światłem słonecznym. Po tym czasie słoiki zanoszę do spiżarki. Podczas kiszenia, fermentacji ze słoików może wyciekać sok, dlatego najlepiej jest je ustawić na tacy lub ręczniku papierowym.


Zapraszam do obejrzenia filmiku z przepisem krok po kroku

Smacznego!

Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!