Surówka z czerwonej kapusty na zimę - stary i niezawodny przepis

Próbowałam wielu przepisów na czerwoną kapustę, ale ten stary przepis jest zdecydowanie najlepszy. Powracam do niego co roku i robię zapas takich słoików z surówką na zimę. Surówka z czerwonej kapusty pasuje do różnego rodzaju dań obiadowych, a szczególnie mięsnych. Jeżeli lubicie czerwoną kapustę to koniecznie zróbcie taką surówkę na zimę, zapewniam, że będzie wam smakowała


Ilość: 20 słoików po 300 ml
Składniki:
  • około 3 kg czerwonej kapusty
  • 1 kg marchewki
  • 1 kg cebuli
  • 2 łyżki soli
  • 2 litry wody
  • 500 ml octu spirytusowego 10%
  • 1/2 kg cukru
  • 6 liści laurowych
  • 10 kulek ziela angielskiego


Waga podanych warzyw jest przed ich obraniem, przygotowaniem. Z podanych składników wyszło mi 20 słoików surówki z czerwonej kapusty o pojemności 300 ml. Do surówki wykorzystałam 2 główki czerwonej kapusty, każda o wadze około 1,4 kg. Surówkę można jeść po kilku dniach od przygotowania, jak smaki się przegryzą.


Przygotowanie:
Kapustę szatkujemy, marchewki ścieramy na tarce o grubych oczkach, a cebule kroimy w piórka. Do warzyw dodajmy sól, mieszamy i odstawiamy na około 2 - 3 godziny, aby warzywa zmiękły i puściły sok.


Po tym czasie w dużym garnku zagotowujemy wodę z octem cukrem, kulkami ziela angielskiego i liśćmi laurowymi. Do gorącej zalewy przekładamy warzywa razem z sokiem. Mieszamy i gotujemy około 20 min. Po tym czasie surówkę razem z zalewą nakładamy do słoików.


Zakręcamy. Słoiki z surówka z czerwonej kapusty pasteryzujemy na mokro. Słoiki wstawiamy do garnka i zalewamy ciepłą wodą do około 2/3 wysokości słoików. Pasteryzujemy 20 minut od momentu zagotowania. Następnie słoiki ostrożnie wyjmujemy i odstawiamy do wystygnięcia. Gotowe słoiki z surówką zanosimy do spiżarki lub piwniczki.


Zapraszam do obejrzenia filmiku z przepisem krok po kroku

Smacznego!

Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!

2 komentarze:

  1. Dzięki za ten przepis! :) Z tego, co słyszałam, to czerwona kapusta jest bogatym źródłem błonnika, który jest korzystny dla zdrowia jamy brzusznej. Błonnik pomaga w regulacji trawienia, zapobiega zaparciom i wspiera zdrową florę jelitową. Podsumowując, taka surówka to samo zdrowie! Mniam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dlaczego usuwasz nieprzychylne twojej stronie komentarze???

    OdpowiedzUsuń