Domowa vegeta w 5 minut

Jedni jej nie używają, a inni nie wyobrażają sobie bez niej żadnej potrawy. Ja używam vegety tylko takiej, którą sama przygotuję w domu. W sklepowych mieszankach jest mnóstwo soli z dodatkiem warzyw i ziół, a powinno być na odwrót😎 Nie ma nic lepszego niż domowe przyprawy, w których wiemy co się znajduje. Jeżeli sięgacie po vegetę, kucharka lub jarzynkę - pod taką nazwą znajdziecie mieszankę w sklepie - to polecam Wam zrobić własną przyprawę bez sztucznych dodatków


Ilość: 2 słoiki (650 ml)
Składniki:
  • 300 g suszonej włoszczyzny
  • 20 g kurkumy mielonej
  • 3 łyżki soli
  • 10 g lubczyku suszonego, otartego
  • 2 łyżki czosnku granulowanego
  • 1 łyżka pieprzu mielonego


Z podanych składników wyszło mi 2 słoiki domowej vegety o pojemności 650 ml. Do przygotowania vegety użyłam gotowej mieszanki suszonej włoszczyzny, ale jeśli macie takie możliwości i ochotę warzywa możecie ususzyć sami. Jeżeli używacie gotowej mieszanki to ważne, aby warzywa były suszone naturalnie, a nie z chemicznie. Nie musicie się kluczowo trzymać podanych ilości, ponieważ możecie vegetę skomponować, tak jak lubicie i dopasować smak do swojego podniebienia. Możecie dodać ulubione zioła lub pominąć te, których na przykład unikacie.


Przygotowanie:

Do dużego naczynia wsypujemy wszystkie składniki i mieszamy. Domową vegetę można zmielić w młynku lub malakserze do uzyskania porządniej konsystencji. Przekładamy do suchych czystych słoików. Używamy wg potrzeby.


Zapraszam do obejrzenia filmiku z przepisem krok po kroku

Smacznego!

Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!