Młoda kapusta z chrzanem - mało znany przepis na już i na później

Młodą kapustę z chrzanem przygotowuję bardzo często, przeważnie zjadamy ją na bieżąco. Czasami jeżeli mam większą ilość kapusty to pasteryzuję i mam na późniejszy czas. Kapusta z chrzanem znakomicie nadaje się jako dodatek do obiadu, wystarczy tylko odsączyć, dodać np. jabłko i pyszną surówkę mamy gotową. Taką kapustę wykorzystuję również do dań na ciepło, doprawiona super sprawdza się do pieczenia z mięsem. Bardzo lubimy z taką kapustą podudzia lub udka z kurczaka. Polecam Wam wypróbować ten przepis, bo kapustę można wykorzystać na wiele sposobów. Jeżeli poszukujecie innych przepisów na młodą kapustę to koniecznie zajrzyjcie do przepisu na młodą kapustę w słoikach na już i na dłużej lub surówkę siedmiodniówkę


Składniki:
  • 2 główki młodej kapusty
  • 2 średnie marchewki
  • słoiczek chrzanu tartego (190 g)
  • 3 łyżki octu spirytusowego 10%
zalewa:
  • 1 l wody
  • 1 łyżeczka soli
  • 3 łyżeczki cukru


Z podanych składników wyszedł mi 1 duży słoiki młodej kapusty o pojemności 1700 ml. Młodą kapustę z chrzanem możemy przygotować na bieżąco i zjeść ją w ciągu kilku dni. Taka młoda kapusta znakomicie sprawdzi się też do dłuższego przechowywania, wystarczy słoiki pasteryzować na mokro, gotując 10 minut. Wtedy postoi dłużej, wystarczy ją trzymać w chłodnym miejscu. Po otwarciu zawartość słoików wystarczy odsączyć z nadmiaru zalewy i zamieszać. Tak przygotowana młoda kapusta znakomicie smakuje jako surówka do obiadu z dodatkiem jabłka czy gruszki. Kapustę z chrzanem można też wykorzystać do dań na ciepło, np. upiec ją z podudziami.


Przygotowanie:
Kapustę szatkujemy, a marchewkę ścieramy na grubych oczkach. Warzywa mieszamy. Do słoika nakładamy warstwę kapusty, ugniatamy i smarujemy chrzanem. Czynność powtarzamy do wyczerpania składników. Ostatnią warstwą powinna być kapusta. Wodę z solą i cukrem zagotowujemy. Do słoika z kapustą wlewamy ocet i zalewamy gorącą zalewą. Zakręcamy.


Jeżeli młoda kapusta będzie jedzona w ciągu najbliższych kilku dni, po ostygnięciu słoik wstawiamy do lodówki. Kapusty jest dobra do jedzenia po kilku godzinach, jak zalewa ostygnie, a warzywa przejdą smakiem. Najlepiej przed podaniem ją odsączyć z nadmiaru zalewy i wymieszać. Do kapusty można dodać jabłko lub gruszkę i surówka do obiadu gotowa, można ją też wykorzystać do dań na ciepło. np. upiec na niej mięso. Jeżeli młodą kapustę będziemy przechowywali dłużej, to pasteryzujemy. W dużym garnku ustawiamy słoik i nalewamy wodę do około 2/3 jego wysokości. Pasteryzujemy 10 minut od momentu zagotowania wody. Słoik ostrożnie wyjmujemy i pozostawimy do wystygnięcia. Następnie możemy zanieść do chłodnej spiżarki lub piwnicy.


Zapraszam do obejrzenia filmiku z przepisem krok po kroku

Smacznego!

Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!