Ogórki małosolne - przepis, który nigdy mnie nie zawiódł

Przepis na ogórki małosolne mam jeden i ten sam od kilku lat. Pochodzi on z etykietki dołączonej do szklanego słoja właśnie na ogórki😉 Ten przepis nigdy mnie nie zawiódł, a ogórki wychodzą jędrne, chrupiące i smaczne. Z chęcią wyjada się je prosto ze słoika. Teraz kiedy sezon na ogórki się zaczyna w naszym domu małosolne królują, bo kto ich nie lubi😎 W Polsce obok kapusty, ogórki to najczęściej kiszone warzywo. Są smaczne i zdrowe, można je zajadać same lub wykorzystać na wiele sposobów


Ilość: słoik 1700 ml
Składniki:
  • 1 kg małych ogórków gruntowych
  • 3 - 4 ząbki czosnku
  • kawałek korzenia chrzanu
  • liść chrzanu
  • kilka gałązek kopru
  • 1 łyżka soli
  • 1 l ciepłej, przegotowanej wody


Waga podanych warzyw jest przed przygotowaniem. Ogórki małosolne przygotowałam w słoiku o pojemności 1,7 litra. Do przepisu wykorzystujemy świeże i jędrne ogórki gruntowe. Do zrobienia ogórków małosolnych najlepiej sprawdzą się ogórki małe. Nie polecam ogórków dużych i przerośniętych, ciężko będzie je zmieścić w słoiku, a po zrobieniu mogą okazać się puste w środku i miękkie. Do ogórków małosolnych dodaje liść chrzanu, ale jeżeli ktoś lubi może też dodać liść wiśni czy dębu. Przy robieniu solanki zawsze stosuję zasadę 1 łyżka soli na 1 litr wody.


Przygotowanie:
Dobrze umyte ogórki układamy ciasno w słoiku razem z czosnkiem, korzeniem i liściem chrzanu oraz koprem. W ciepłej, przegotowanej wodzie rozpuszczamy sól i powstałą solanką zalewamy ogórki. Ogórki powinny być ułożone na tyle ciasno, aby nie wypłynęły na wierzch solanki i były całe nią przykryte. Słoik zamykamy.


Słoik z ogórkami odstawiamy na 2 - 3 dni w ciepłym miejscu. Po tym czasie ogórki można zajadać. Jeżeli takie ogórki chcemy przeznaczyć na zimę to wystarczy je przenieść do piwniczki lub spiżarki.


Zapraszam do obejrzenia filmiku z przepisem krok po kroku

Smacznego!

Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!