Lemoniada na zimę - co roku robię ją w hurtowych ilościach

Nie ma nic lepszego w ciepłe dni jak domowa lemoniada. W naszym domu uwielbiamy lemoniadę z rabarbaru i truskawek, dlatego robię ją w hurtowych ilościach. Pijemy ją przez całe lato z dodatkiem kostek lodu, a w zimie jako napój do obiadu. Taka domowa lemoniada to znakomity patent na wykorzystanie nadmiaru rabarbaru i truskawek. Lemoniadę robi się błyskawicznie, a każdy się nią zachwyca. Lemoniada na zimę to obowiązkowy przetwór obok kompotu z rabarbaru


Ilość: 11 butelek po 330 ml
Składniki:
  • 2 kg łodyg rabarbaru
  • 1 kg truskawek
  • około 3 litry wody
  • 500 g cukru
  • sok wyciśnięty z 2 cytrynPodana waga owoców jest przed ich oczyszczeniem. Z podanej ilości składników wyszło mi 11 butelek lemoniady o pojemności 330 ml. Do tego przepisu staramy się jak najmniej obierać łodygi rabarbaru, dzięki czemu kompot zyskuje ładniejszy, różowy kolor.


Przygotowanie:
Z umytego rabarbaru odcinamy zgrubiałą część łodygi rosnącą przy ziemi i część łodygi łączącą ją z liściem. Łodygi staramy się jak najmniej obierać, żeby uzyskać ładniejszy kolor kompotu. Rabarbar kroimy na około 1 - 2 cm kawałki. Truskawki oczyszczamy z szypułek. Do garnka dajemy rabarbar i truskawki, zalewamy około 3 litrami wody. Gotujemy, aż owoce zaczną się rozpadać. Następnie całość przecedzamy przez gęste sito lub gazę.


Do powstałego kompotu wsypujemy cukier i wlewamy sok z cytryny. Zagotowujemy, cukier musi się rozpuścić. Jeżeli na powierzchni powstaje pianka, to ją zbieramy. Następnie gorącą lemoniadę rozlewamy do butelek i zakręcamy. Dla pewności lemoniadę pasteryzuję na mokro. Do garnka wstawiamy butelki i zalewamy wodą do około 2/3 ich wysokości. Pasteryzujemy od momentu zagotowania wody przez około 5 minut. Butelki z lemoniadą ostrożnie wyjmujemy i pozostawiamy do wystygnięcia. Następnie gotowe przetwory zanosimy do chłodnej spiżarki lub piwnicy.


Zapraszam do obejrzenia filmiku z przepisem krok po kroku

Smacznego!

Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!