Kiszona kapusta w słoiki - idealna proporcja soli do kapusty

Mama zawsze kisiła kapustę w beczce, jednak ja nie mogę sobie na to pozwolić ze względu na brak miejsca. Babcia dała mi przepis na kiszoną kapustę w słoiki i zdradziła sekret idealnej proporcji dodawanej soli do kapusty. Trzymając się jej receptury robię tak kapustę już kolejny rok. Zawsze znika tak szybko, że tym roku postanowiłam zrobić ją z podwójnej porcji

Idealna proporcja: 1 kg kapusty - 20 g soli

Składniki:
 • 5 kg kapusty
 • 100 g soli
 • garstka kminku
 • weki 1l lub 2lPrzygotowanie:

Główki kapusty drobno szatkujemy. Następnie partiami wrzucamy kapustę do dużego naczynia np. garnka lub miski, przysypując solą i kminkiem. Każdą warstwę ubijamy pięścią lub drewnianym tłuczkiem, aż powstanie sok. Kapustę wkładamy do wyparzonych słoików, mocno ugniatamy, aby nie pozostało powietrze, a nadmiar soku odlewamy. Słoiki nie mogą być pełne, aby sok nie wyciekał. Następnie wierzch przykrywamy całym liściem, zakręcamy wieczkiem i odstawiamy w miejsce o temperaturze pokojowej.Po około 3 - 5 dniach weki przenosimy do chłodnej piwnicy. Kapustę można jeść po około 3 tygodniach. Doskonale przechowuje się kilka miesięcy.

Smacznego!Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!

6 komentarzy:

 1. Obżarciuchu narobiłeś smaczka..., aż ślinka kapie po brodzie....

  OdpowiedzUsuń
 2. Można dodać startej marchewki? Agata.

  OdpowiedzUsuń
 3. Waga 5kg przed czy po szatkowaniu?

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak , to jest idealna proporcja soli do ilości kapusty, od lat taką przygotowuję, jest idealna. Jeżeli jest możliwość przechowywania takiej kapusty w słoikach w lodówce , po 2 tygodniach kiszenia w temperaturze najpierw pokojowej a potem nieco niższej to pełen sukces.tak ukiszoną kapustą można się delektować.Przepis dla smakoszy.

  OdpowiedzUsuń