Kiszona kapusta w słoiki - idealna proporcja soli do kapusty

Mama zawsze kisiła kapustę w beczce, jednak ja nie mogę sobie na to pozwolić ze względu na brak miejsca. Babcia dała mi przepis na kiszoną kapustę w słoiki i zdradziła sekret idealnej proporcji dodawanej soli do kapusty. Trzymając się jej receptury robię tak kapustę już kolejny rok. Zawsze znika tak szybko, że tym roku postanowiłam zrobić ją z podwójnej porcji

Idealna proporcja: 1 kg kapusty - 20 g soli

Składniki:
 • 5 kg kapusty
 • 100 g soli
 • garstka kminku
 • weki 1l lub 2lPrzygotowanie:

Główki kapusty drobno szatkujemy. Następnie partiami wrzucamy kapustę do dużego naczynia np. garnka lub miski, przysypując solą i kminkiem. Każdą warstwę ubijamy pięścią lub drewnianym tłuczkiem, aż powstanie sok. Kapustę wkładamy do wyparzonych słoików, mocno ugniatamy, aby nie pozostało powietrze, a nadmiar soku odlewamy. Słoiki nie mogą być pełne, aby sok nie wyciekał. Następnie wierzch przykrywamy całym liściem, zakręcamy wieczkiem i odstawiamy w miejsce o temperaturze pokojowej.Po około 3 - 5 dniach weki przenosimy do chłodnej piwnicy. Kapustę można jeść po około 3 tygodniach. Doskonale przechowuje się kilka miesięcy.

Smacznego!


Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!

7 komentarzy:

 1. Obżarciuchu narobiłeś smaczka..., aż ślinka kapie po brodzie....

  OdpowiedzUsuń
 2. Można dodać startej marchewki? Agata.

  OdpowiedzUsuń
 3. Waga 5kg przed czy po szatkowaniu?

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak , to jest idealna proporcja soli do ilości kapusty, od lat taką przygotowuję, jest idealna. Jeżeli jest możliwość przechowywania takiej kapusty w słoikach w lodówce , po 2 tygodniach kiszenia w temperaturze najpierw pokojowej a potem nieco niższej to pełen sukces.tak ukiszoną kapustą można się delektować.Przepis dla smakoszy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Też stosuję takie proporcje soli i kapusty. Należy zaznaczyć, że należy użyć soli kamiennej niejodowanej. Używam takiej do wszelkich kiszonek. Ponadto kapustę po kilku dniach kiszenia przebijam do samego spodu drewnianym trzonkiem łyżki, którzy wcześniej wyparzam we wrzątku. Czynność ta jest ważna, bo uwalniają sie gazy powstałe podczas procesu kiszenia i kapusta nie ma gorzkawego posmaku. Ponadto dobrze jest kapustę przycisnąć ciężkim krążkiem aby nie pływała po powierzchni bo się zepsuje. Kiszę kapustę w słoikach do szybkiego zjedzenia, kiszę także w kamiennym garnku który ma specjalny "kołnierz" do którego wlewa się wodę aby odciąć dostęp powietrza. Takie hermetyczne garnki są super. Oczywiście w środku garnka wkładam obciążnik przyciskający kapustę.

  OdpowiedzUsuń