Konserwa domowa

Długotrwały i pożywny wyrób idealny na wszelkiego rodzaju wycieczki i wypady za miasto 

Ilość: około 5 słoików (500 ml)

Składniki:
  • 1,5 kg mięsa wieprzowego np. łopatki 
  • 20 dag słoniny 
  • 3 ząbki czosnku 
  • przyprawy: majeranek, sól, pieprz 
  • woda 


Przygotowanie:

Umyte mięso pokroić w drobną kostkę, wymieszać z czosnkiem przeciśniętym przez praskę i przyprawami. Następnie mięso przełożyć do słoików, przykryć cienką warstwą słoniny, aby powstał smalec i wlać około 100 ml wody do każdego z nich. Weki zakręcić i pasteryzować około 3 godzin. Z tak przygotowanej konserwy, można śmiało korzystać 6 miesięcy.

Smacznego!

Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!

11 komentarzy:

  1. W pewnością musi byc lepsza od takiej gotowej.
    Ten smak i zapach mniam..

    OdpowiedzUsuń
  2. dziękuje za przepis na pewno wypróbuje, to co swojej roboty, pychota

    OdpowiedzUsuń
  3. jestem jej bardzo ciekawa. Siła tkwi w prostocie, zapisuję, dzięki za zaproszenie!

    OdpowiedzUsuń
  4. Za krotko gotowana mieso nawet zagotowane wytwarza bakterie po jakims czasie ,proponuje pogotowac nastepnego dnia ok3g

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. oczywiści mięso pasteryzuje się 3 krotnie przez kolejne doby

      Usuń
  5. Będę musiała wypróbować :)

    OdpowiedzUsuń
  6. W życiu nie robiłem i widzę, że wiele mnie ominęło. :D

    OdpowiedzUsuń
  7. Mięso możemy zapasteryzować w różnej wielkości słojach i z przeznaczeniem do spożycia w okresie od 1 miesiąca do 6 miesięcy od chwili pasteryzacji. Dlatego powinniśmy pamiętać, że trwałość produktu zależna jest od czasu i wielokrotności pasteryzacji. I tak, słoje o objętości 500 ml gotujemy wraz zawartością - 60 minut przy pierwszej, 40 minut przy drugiej, a 30 minut przy trzeciej pasteryzacji. Słoje o objętości 1 l odpowiednio - 90, 60 i 45 minut, a większe, o pojemności 1,5 litra - 120, 80, 60 minut. Pasteryzujemy mięso w odstępach jedno - dwudniowych. Pierwsza pasteryzacja daje nam trwałość produktu do 1 miesiąca, przy konieczności przechowywania w temperaturze poniżej 10ºC, druga przedłuża nam trwałość do 6 miesięcy, nadal w niskich temperaturach, a trzecia 6 miesięcy nawet bez chłodzenia. Źródło http://www.kuron.com.pl/przepisy/art2001.html W przepisach pochodzących ze starych książek kucharskich czas pasteryzacji jest podobny.

    OdpowiedzUsuń
  8. Twój przepis przypomniał mi studenckie czasy w latach 80.-tych, gdy mięso było na kartki i takie właśnie konserwy samemu się robiło w domu, by biedny student (czyli ja) miał co jeść, studiując w innym mieście.... Mniamuśne! Serdecznie pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  9. Pamiętam jak moja babcia robiła takie słoiki, ale nie tylko mięsne, bo również wkładana była kiełbasa, boczek itp. Było to zawsze pyszne a po otworzeniu…….nie da się tego opisać :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Nie ma nic lepszego niż swoje wyroby.

    OdpowiedzUsuń