Syrop z czarnego bzu - sposób na przeziębienie z domowej apteczki Babci

Syrop z czarnego bzu to obowiązkowa pozycja w domowej apteczce naszej Babci na przeziębienie, walkę z bólem gardła i kaszlem. Zawsze kiedy próbuje nas dopaść jakieś choróbsko lub męczy nas gardło Babcia częstuje nas tym syropem. Zazwyczaj przygotowuje nam herbatę z syropem z czarnego bzu. W tym roku sama postanowiłam zrobić taki syrop i już nam nie straszne są wszelkie przeziębienia


Ilość: 3 butelki (330 ml)
Składniki:
  • 1,2 kg oczyszczonych owoców czarnego bzu
  • 1 szklanka wody
  • 350 g cukru
  • sok wyciśnięty z 1 cytryny


Waga owoców czarnego bzu podana jest po oczyszczeniu i oberwaniu z gałązek. Do soku używamy tylko dojrzałych owoców. Zbieramy je kiedy są czarne i lśniące. Owoców czarnego bzu nie wolno spożywać na surowo, ponieważ są szkodliwe dla zdrowia. Gotowane owoce są pozbawione toksycznej substancji (sambunigryny), która ulega rozkładowi w obróbce termicznej i są bezpieczne dla zdrowia. Do odmierzania składników użyłam szklanki o pojemności 250 ml. Z podanych składników wyszło mi 3 butelki o pojemności 330 ml.


Przygotowanie:

Oczyszczone i opłukane owoce czarnego bzu przekładamy do garnka. Wlewamy wodę i gotujemy na średnim ogniu do popękania owoców. Następnie zawartość garnka przecedzamy przez sito, owoce w miarę możliwości (są gorące) odciskamy. Pomagam sobie łyżką. Do gorącego syropu dodajemy sok z cytryny i cukier. Mieszamy i zagotowujemy.


Syrop z czarnego bzu przelewamy do butelek i zakręcamy. Butelki z syropem pasteryzujemy na mokro. Do garnka wstawiamy butelki z syropem z czarnego bzu i zalewamy wodą. Pasteryzujemy przez 15 minut od momentu zagotowania. Butelki z syropem ostrożnie wyjmujemy i pozostawiamy do wystygnięcia. Syrop z czarnego bzu zanosimy do spiżarki lub piwnicy. Gotowy syrop dodajemy do herbaty lub wody.


Zapraszam do obejrzenia filmiku z przepisem krok po kroku

Smacznego!

Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!