Ogórki tarte do słoików na zimę - rewelacyjne do zupy ogórkowej

Przepis na tarte ogórki do słoików gości u nas od lat, jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Robiła je Babci, Mama, a teraz sama co roku przygotowuję takie słoiki. Przepis jest sprawdzony, a ogórki zawsze się udają. W spiżarce zawsze mam ich duży zapas, ale zazwyczaj szybo zaczyna ich brakować. Tarte ogórki znakomicie nadają się do zupy ogórkowej, ale można je również wykorzystać odsączone do sałatki


Ilość: 6 słoików (500 ml)
Składniki:
  • 2 i 1/2 kg ogórków gruntowych
  • pęczek koperku
  • główka czosnku
  • 2 łyżki soli


Waga podanych warzyw jest przed obraniem/ przygotowaniem. Z podanych składników wyszło mi 6 słoików o pojemności 500 ml. Ważne jest, aby ogórki wykorzystane do przepisu były świeże, jędrne i bez uszkodzeń. Nie muszą to być małe ogórki jak na tradycyjne kiszone, znakomicie sprawdzą się też przerośnięte ogórki. Jeżeli chcecie możecie do każdego słoika dodać kawałek chrzanu, należy go wrzucić na dno słoika przed nakładaniem ogórków. Koperek siekany można zamienić na koper z baldachami, wkładamy go na spód słoika jak korzeń chrzanu.
 


Przygotowanie:

Ogórki porządnie myjemy i obcinamy końce. Ogórki ścieramy na tarce o grubych oczkach. Do ogórków dodajemy posiekany koperek, ząbki czosnku pokrojone na mniejsze części i sól. Wszystko mieszamy. Ogórki przykrywamy i odstawiamy na około 2 godziny. Po tym czasie ogórki mieszamy i razem z wytworzonym sokiem nakładamy do słoików, zostawiamy około 1 cm wolnej przestrzeni.


Słoiki zakręcamy i zostawiamy w temp. pokojowej na 2 - 3 dni. Słoiki z ogórkami najlepiej ustawić na tacy, ponieważ mogą buzować i syczeć, a solanka z nich wyciekać. Po tym czasie ogórki zanosimy do spiżarki, piwnicy. Ogórków tartych do słoików na zimę nie pasteryzuję.


Zapraszam do obejrzenia filmiku z przepisem krok po kroku

Smacznego!

Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!