Marynowane buraczki z cukinią

W naszym domu na zimę nie może zabraknąć przetworów z burakami. Co roku robię buraczki marynowane w zalewie octowej. W tym roku ze względu na ogrom cukinii w ogródku postanowiłam zrobić buraczki marynowane właśnie z cukinią. Sałatka z połączenia buraków i cukinii wyszła bardzo smaczna, domownicy chętnie sięgają po nią do obiadu. W spiżarce kończy się jej zapas więc będę musiała dorobić jeszcze kilka słoików


Ilość: 6 słoików po 450 ml
Składniki:
  • 1 kg ugotowanych buraków
  • 1 kg młodej cukinii
  • 1/2 kg cebuli
  • 1 łyżka soli
  • 4 szklanki wody
  • 1 szklanka octu spirytusowego 10%
  • 1/2 szklanki cukru


Waga podanych warzyw jest przed ich przygotowaniem, chyba że inaczej jest podane w składnikach. Do odmierzania składników użyłam szklanki o pojemności 250 ml. Do przepisu najlepiej wykorzystać młodą cukinię, nie trzeba będzie jej obierać i usuwać gniazd nasiennych. Użyłam cukinii zielonej, ale możecie wykorzystać też cukinię żółtą lub pomieszać zielona i żółtą cukinię. Z podanych składników wyszło mi 6 słoików marynowanych buraczków z cukinią o pojemności 450 ml.


Przygotowanie:
Ugotowane buraki kroimy w półplasterki, cukinię kroimy w półplasterki, a cebulę w krążki. Warzywa przekładamy do miski, solimy i odstawiamy na około 2 godziny.


Po tym czasie z wody, octu i cukru gotujemy zalewę. Gorącą zalewę wlewamy do warzyw (nie odciskamy powstałego soku). Mieszamy. Buraczki z cukinią przekładamy do słoików i dopełniamy płynem.


Buraki w słoikach pasteryzujemy na mokro. Słoiki wstawiamy do garnka i zalewamy wodą do około 2/3 wysokości słoików. Pasteryzujemy około 15 - 20 minut od momentu zagotowania. Następnie słoiki ostrożnie wyjmujemy i odstawiamy do wystygnięcia. Gotowe zanosimy do spiżarki lub piwniczki.


Zapraszam do obejrzenia filmiku z przepisem krok po kroku

Smacznego!

Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!