Kiełbasa ze słoika z galaretką - łatwy przepis na domową konserwę

Teraz, kiedy na dworze jest chłodniej to lubimy jeść kanapki z czymś konkretniejszym. Taka domowa konserwa sprawdza się znakomicie. Kiełbasa ze słoika z galaretka to jedna z domowych konserw, którą bardzo lubimy. Tak przygotowane mięso w słoiku możemy przechowywać bardzo długo bez obawy, że się popsuje. Przepis na kiełbasę ze słoika z galaretką jest bardzo prosty, można go zrobić na zimę lub jako zapas na ciężkie czasy. Polecam Wam wypróbować tez inne przepisy na mięsne przetwory. Znakomita jest słoikówka z łopatki, mięso w słoikach z przepisu Taty lub pasztet do smarowania


Ilość: 7 słoików po 370 ml
Składniki:
 • 1 kg mielonej łopatki wieprzowej
 • 1 kg mielonej szynki wieprzowej
 • 1 łyżka z lekką górką soli
 • 8 dużych ząbków czosnku
 • 1 łyżeczka słodkiej papryki
 • 1 czubata łyżka majeranku
 • 1 łyżka pieprzu czarnego świeżo zmielonego
 • 1 łyżka żelatyny
 • 5 łyżek wody
 • po 1 kulce ziela angielskiego do słoika
 • po pół liścia laurowego do słoika
 • po 1 łyżeczce smalcu do słoika


Do domowych wędlin najlepiej jest wybrać słoiki proste na duże zakrętki, wtedy będzie łatwiej wyciągnąć mięso ze słoika. My lubimy kiełbasę ze słoika chudszą, dlatego robię ją z łopatki i szynki. Jeżeli chcecie to możecie zamienić pół kilo mięsa np. z szynki na surowy boczek, wtedy konserwa wyjdzie tłustsza. Jeżeli galaretka w przygotowanych słoikach z mięsem nie będzie chciała Wam się ściągnąć pomimo dodania żelatyny, wystarczy taki słoik wstawić do lodówki, wtedy wszystko ładnie stężeje. Dzięki 3-krotnej pasteryzacji kiełbasę ze słoika możemy przechowywać poza lodówką, nawet w szafce, bez obaw, że mięso nam się popsuje.


Przygotowanie:
Do dużej miski dajemy mięso mielone, dodajemy czosnek przeciśnięty przez praskę, wodę i przyprawy (sól, paprykę słodką, majeranek, pieprz czarny i żelatynę). Całość dokładnie mieszamy (najlepiej jest wyrabiać ręką lub za pomocą miksera tak jak ciasto drożdżowe).


Na spód słoika wkładamy po 1 kulce ziela angielskiego i połówce liścia laurowego. Następnie nakładamy mięso zostawiając około 2 cm wolnej przestrzeni u góry w słoiku. Staramy się, nakładać mięso tak, aby całe powietrze usunąć, mocno dociskamy. Na górę nakładamy po 1 łyżeczce smalcu.


Zakręcamy. Słoiki z mięsem pasteryzujemy na mokro 3-krotnie. Słoiki wstawiamy do garnka i zalewamy wodą do około 3/4 wysokości słoików. Pasteryzujemy pod przykryciem, na małym ogniu, woda ma się gotować, ale nie może mocno bulgotać. Słoiki pasteryzujemy przez 1 godzinę i pozostawiamy do wystygnięcia w garnku. Następnie po upływie minimum 12 godzin słoiki z mięsem ponownie pasteryzujemy, tym razem przez 40 min. Zostawiamy do ostygnięcia w garnku. Trzecią pasteryzację robimy ponownie po upływie minimum 12 godzin przez 30 min. i pozostawiamy do wystygnięcia. Tak zapasteryzowane, gotowe słoiki z mięsem możemy przechowywać w spiżarce, piwnicy, a nawet w szafce. Dzięki 3-krotnej pasteryzacji słoiki nie będą się psuły. Smacznego!

Spodobał Ci się ten przepis? Bądź na bieżąco!